Pierwszy raz usłyszałam to pytanie mając około 5 lat. Przeciętna dziewczynka chciała wtedy zostać księżniczką, wróżką lub piosenkarką. Ja bez wahania odpowiadałam, że zostanę strażakiem. Z biegiem lat moje plany ulegały jednak modyfikacji.
Przez pewien czas chciałam być weterynarzem. Zawsze uwielbiałam zwierzęta i świetnie dogadywałam się z psem mojej babci. Spędziłam z nim długie godziny na rozmowach, siedząc w namiocie (kocu zawieszonym na sznurku do bielizny). Jakiś czas później dostałam książkę „Florek w kosmosie”. Od tamtej pory byłam przekonana, że zostanę astronautką i będę pracować w NASA. Lubiłam też rysować, budować samoloty z LEGO i tworzyć skomplikowane budowle z kasztanów, więc babcia wróżyła mi karierę architekta. Myślałam też o założeniu własnego kabaretu i prowadzeniu programu podróżniczego. A teraz… Kim ja właściwie chcę być?
Co chcesz robić w życiu?
Nie umiem jednym słowem odpowiedzieć na to pytanie. Zawsze gdy je słyszę podnosi mi się ciśnienie i zaczynam się denerwować. Czuję dziwny lęk i presję, bo przecież powinnam już dawno to wiedzieć. Mieć sprecyzowany cel, plan działania i wiedzieć dokąd zmierzam. A ja nie potrafię wybrać jednej rzeczy. Z dumą i pewnością siebie wypowiedzieć nazwy konkretnego zawodu czy wymarzonego stanowiska. Czy jest w tym coś złego?
Jest kilka dziedzin, które mnie interesują i w których chcę się rozwijać. Ciekawią mnie na podobnym poziomie i chciałabym spróbować swoich sił w każdej z nich. Kocham pracę w produkcji filmowej, wielką przyjemność sprawia mi kręcenie dokumentów, robienie zdjęć i pisanie tekstów. Ostatnio fascynuje mnie również psychologia, e-marketing i kampanie internetowe.
Nie umiem i nie chcę zrezygnować z części swoich zainteresowań tylko po to, żeby wybrać tą „jedyną słuszną drogę” i pracować w jednym zawodzie przez całe swoje życie. Jestem osobą, która stale potrzebuje nowych wyzwań i bardzo szybko się nudzi. Nie znoszę powtarzalności, schematyczności i rutyny. Uwielbiam natomiast obserwować, wnikliwie badać i odkrywać nieznane mi wcześniej lądy.
Jak to wszystko połączyć?
Jak przekuć swoje umiejętności i wszechstronne zainteresowania w karierę zawodową? Jak zacząć zarabiać na swojej pasji, robić to w czym jestem dobra i mieć z tego satysfakcję? Czasem boję się, że przez nadmiar swoich pomysłów nie będę potrafiła skupić się na jednej rzeczy. Zaangażować w coś na 100%, nie myśląc jednocześnie o innych (być może lepszych) alternatywach. Przez długi czas miałam wrażenie, że moja postawa jest niewłaściwa, że nie powinnam robić zbyt wielu rzeczy na raz, bo stale będę się rozpraszać i ostatecznie nie osiągnę niczego. Jak zwykle w takich momentach zaczęłam zagłębiać się w ten temat i szukać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i… znalazłam!
Jestem multipotencjalistką!
Według Emilie Wapnick osoba multipotencjalna to ktoś z wieloma zainteresowaniami i aspiracjami, kto nie potrafi wskazać, które z nich jest najważniejsze. To osoba, którą szybko nudzą stałe, powtarzalne zajęcia, dlatego nie umie zdecydować się na jedną ścieżkę kariery i ciągle szuka nowych dróg rozwoju. Z łatwością i entuzjazmem próbuje nowych rzeczy, zdobywa nowe umiejętności i z wielkim zapałem poszerza swoją wiedzę. To właśnie ja!
Oto 3 supermoce multipotencjalistów:
- Synteza pomysłów – kombinacja dwóch lub więcej dziedzin i tworzenie czegoś nowego z ich połączenia
- Błyskawiczne uczenie się – ogromne zaangażowanie w zdobywaniu doświadczenia i nowych umiejętności
- Elastyczność – zdolność do przekształcania się w cokolwiek potrzebujesz w danej sytuacji
„Synteza pomysłów, błyskawiczne uczenie się i elastyczność to trzy zdolności, w których specjalizują się osoby multipotencjalne, trzy zdolności, które mogą stracić, gdy będą zmuszeni ograniczyć zainteresowania. Jako społeczeństwo mamy osobisty interes w zachęcaniu osób multipotencjalnych do bycia sobą. Mamy wiele złożonych, wielowymiarowych problemów na świecie i potrzebujemy kreatywnych oryginalnych myślicieli do ich rozwiązania.” – Emilie Wapnick
Prezentację Emilie Wapnick (TEDxBend) możecie obejrzeć TUTAJ.
PS. Jeśli słyszeliście w ostatnim czasie o idealnej ofercie pracy dla osób multipotencjalnych, to dajcie znać!